IELTS / TOEFL

IELTS (International English Language Testing System) İngilizce dil seviyesi belirleme için uluslararası alanda geçerliliğe sahip bir sınavdır.  IELTS Avustralya, İngiltere, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’daki akademik kurumların neredeyse tamamı tarafından kabul edilirken ABD’de çoğu kurum tarafından onaylanmaktadır.

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) standart Amerikan İngilizcesini üniversite düzeyinde kullanabilme ve anlayabilme yeteneğini ölçen bir sınavdır. Pek çok Amerikan ve İngilizce eğitim veren üniversite başvuruculardan bu sınavı ister. Dünyanın çoğu ülkesinde yılda birkaç kere verilen bu sınavı ABD’de Educational Testing Services şirketi düzenler. Aslında TOEFL’ı sadece yurtdışıyla sınırlandırmak da doğru değildir çünkü ülkemizdeki eğitim kurumları da İngilizce yeterlilik belgesi olarak TOEFL’ı gerekli koşul olarak talep etmektedirler. Ayrıca pek çok iş yeri de yine çalışanlarından TOEFL belgesi istemektedir.

 

IELTS

Sınav iki türde yapılmaktadır:

  • Akademik Amaçlı: Bu sınav tipi İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim almak, ingilizce bölümleri olan üniversitelere başvuru yapmak veya meslek sahibi olanların uluslararası alanda mesleklerini icra edebilmeleri için gereklidir.
  • Genel Amaçlı: Akademik olmayan çalışma, staj veya göçmenlik başvuruları için kullanılabilir.

Sınav sonucu 1 ile 9 arasında değişen seviye belirleme üzerine kurulmuştur. Sınav sonucunuz 2 yıl geçerlidir.

IELTS yüksek eğitim ve göçmenlik başvurusu için dünyadaki en popüler sınavdır. 2009 yılında sınava 130 farklı ülkede 1.4 milyon kişi başvurmuştur.

 

TOEFL

Dört bölümden oluşan sınavda her bir bölüm 30 üzerinden puanlanır. Toplamda en fazla 120 puan alınabilmektedir. 

Sınavın bölümleri:

  • Reading (Okuma)
  • Listening (Dinleme)
  • Writing (Yazma)
  • Speaking (Konuşma)

Yazılı test (TOEFL® PBT), İnternet üzerinden testin verilemediği sınav merkezlerinde ya da İnternet üzerinden testi tercih etmeyenlere seçenek sağlamak amacıyla verilir. Bu test de bilgisayarlı testin sınadığı alanları sınar, ama bilgisayarlı testten daha çok sayıda soru içerir ve yazılı kısmın puanı test kısmından ayrı değerlendirilir.

 

İnternet üzerinden test (TOEFL® iBT), 2006 yılından beri uygulanmaktadır. Bu sınav biçiminde dil bilgisi bölümü kaldırılmış; ama yeni olarak bir konuşma yeteneği bölümü eklenmiştir. Dört bölümden oluşur: Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma.

 

Detaylı bilgi ve başvuru için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eduntia Education Solutions

Osmanağa Mh. Misak-ı Milli Sk. İdil Han No: 4 Kat: 3 D: 7-8 Kadıköy İstanbul

Tel: 0216 515 59 38

Gsm: 0537 062 41 33

[email protected]

www.edunita.com